Toto téma a další témata práce s maskami naleznete v našem kurzu osobnostní typologie s použitím masek. Jako ochutnávku jsme pro vás ukázkové semináře práce s typologickou maskou. Sledujte naši homepage, na které budeme zveřejňovat termíny konání.
Část první: Jaká je vaše maska?
Tvoříme pro vás masky. K čemu vám budou? Chystáme pro vás karneval lidských vlastností! Masky vlastně nosíme všichni, i vy. Jenže nejsou na první pohled vidět, a přesto je denně používáte. Jakou masku máte na sobě právě teď?
Masky nosíme už jako děti, a to při různých hrách. Hrajeme si na maminky, tatínky, obchodníky, doktory, sportovce, četníky, ale i na zloděje. V případě, že se nám v dětském věku nějaká aktivita “vymkne z rukou” a je z ní průšvih, nasazujeme si před dospělými masky andílku, svatoušků a jiných nevinných stvoření. Jsou z nich patrné prvky herní přípravy na naše budoucí role, statusy, pozice a funkce ve společnosti.
Pokud nejsme schopni naše masky včas odložit nebo vyměnit za jiné, pro nás pohodlnější, dochází k našemu psychickému vyčerpání. Trénink s našimi typologickými maskami je účinnou metodou v prevenci proti syndromu vyhoření anebo jiných potíží psychického původu způsobeným nadměrným nošením stále stejné masky.
Naše nejčastěji nadměrně nošené masky:
- frajer, který má svět na háku
- nechybující šéf nezávislý spokojený singl
- zbitá mužská oběť
- panička na úrovni
- hodná holka
- duchovní bytost
- vždy ochotný dříč
- pozorný a vnímavý muž
- kariéristka
- otec, matka nás všech
- veselá kopa
- úplně samostatná žena
- odborník, specialista
- nezávislý spokojený singl
- zachránce světa
- zelená vdova
- muž v čekárně
- zraněná žena
- vševěd
Část druhá: Jak se vyrábí masky?
Představte si, že stejně jako vznikají v dílně v rukou umělkyně naše masky , vznikají i naše masky, které všichni nosíme na obličeji. Tak, jak jsme zmiňovali v první části našeho seriálu. Pro různé situace si potřebujeme na obličeji nasadit různé masky. V práci, ve škole, doma, na úřadě, v hospodě, na párty s přáteli…..Kam si berete masku vy?
Masku si nasazujeme proto, že si volíme to, co nepředstavujeme. Tomu se říká ambivalence. Volba masky ukazuje tu část našeho „já“, kterou vylučujeme, zkrátka, to co nejsme. Maska pro nás znamená ochranu před nebezpečím, které vyplývá ze situace, na kterou se chystáme. Maska je ochranou před společností, se kterou se setkáváme.
Co nám způsobuje přehnané nošení masky?
- ztratím kontakt sám se sebou
- nikdo mě nezraní, ale ani nikdo mě nemá rád
- můj úspěch je vykoupený velkou osamělostí
- jsem zmatený, otupělý, energeticky nevyužitý
- komplikovaně prožívám hezké chvíle
- mám zbytečné obavy, že mě moji blízcí nemilují
- mám oprávněný strach, že mě moji blízcí neznají
- prožívám vnitrní konflikt naplno (psychicky jsem se zhroutil, zkrachovala mi kariéra, přežil jsem těžkou autonehodu)
- potlačuji vnitřní konflikt (můj život plyne v tichém zoufalství)
Část třetí: Kdo nám nasazuje masky?
Umělkyně, výrobce našich masek od nás dostala zadání: na základě čtyř hlavních osobnostních typů lidí nám vyrobte jejich typické obličeje. Přemýšlivý a praktický analytik, dominantní a výrazný vůdce, nápaditý a zábavný kreativec, přátelský a klidný empatik. Chybí Vám nějaký typ člověka?
V našem semináři dostanete jedinečnou možnost svoji masku vyměnit za libovolnou a sledovat bezprostřední reakce na masku, ve které se cítíte dobře nebo si naopak budete chtít prožít situaci v masce, která je vám nepříjemná, nebo vám v životě způsobuje potíže a potřebujete dostat okamžitou zpětnou vazbu o tom, jak situaci vnímali ostatní.
Jako nositelé masky pak pod naším odborným vedením zažíváte pocit svobody, uvolnění a nedotknutelnosti. Zažíváte pocity uvědomění za podpory skupiny ostatních účastníků. Je to jen hra a v případě, že budete chtít svou novou masku odložit a simulovanou situaci ukončit, můžete tak učinit kdykoliv budete chtít. Ostatně život je také jen jedno velké divadlo a my jsme jeho herci……
Část čtvrtá: Tenhle chlap je křivák na první pohled
Jak masky souvisí s osobnostmi lidí? Už jste si někdy řekli na základě toho, jak někdo vypadá, že ten člověk je na první pohled svině? Nebo naopak, ta holka bude určitě moc milá a hodná?
Lidé na sebe vzájemně působí už na první pohled - nasazují si masku dle situace, nálady, vnitřních pocitů (sluníčko, morous, grázl, drsňák, chápavý empatik, naivní hlupák), prostě jak se jim to hodí, že? Už jste si někdy nasadili masku naivního hlupáka? Já naposledy v autě, když jsem vysvětloval policejní hlídce, proč jsem vjel do zákazu vjezdu Policisté měli masky tvrdých chlapů, nicméně pod maskou to byli velice milí a hodní lidé, jen stačilo najít způsob, jak se pod ně dostat. Zajímá vás jak?
Obličej hraje v mezilidských vztazích mimořádnou roli. Vedle známého vztahu emocí a mimických výrazů (komunikujeme beze slov), je obličej zdrojem klíčových informací o druhých. Rysy obličeje například silně ovlivňují přisuzování osobnostních vlastností (špičatý obličej – podvodník, krysa, kulatý obličej dobrák, velké oči naivita, malé oči cílevědomost, prodloužená brada dominanci).
Teď jak se v tom vyznat? Základem je rozpoznat masku. Existuje celá řada impulzů a signálů, které lze z obličeje vyčíst. Rozpoznat pak falešné jednání pod maskou při komunikaci je pak s určitou dávkou empatie snadné. Na semináři vám alespoň část této dovednosti rádi odkryjeme a vysvětlíme. Do hloubky se pak čtení masek na obličeji věnujeme v našem kurzu “Osobnostní typologie s využitím typologických masek”.
Část pátá: Pravda je někde ve vás uvnitř
Naše každodenní masky – vnímá je na nás především naše okolí, aniž bychom si je sami vůbec uvědomovali. Už jste se někdy ptali lidí ve vašem okolí, jak na ně působíte? Často jsme velmi překvapení z upřímné reakce, pokud ji vůbec někdy uslyšíme. Hmm, proč mě tak vnímají? Jak si pak vybrat tu správnou masku, aby s námi okolí bylo v souladu, aby nás lidé vnímali tak, jak si přejeme?
Volba naší masky jde zevnitř, z našich vnitřních pocitů, vjemů, tužeb a rozhodnutí. Vše je závislé na našem typu osobnosti. Jak to funguje?
Někdo nás prostě vnitřně naprogramoval, rodiče nám vtiskli osobnost verze 1.0, škola nám osobnost upravila na verzi 2.0 a v zaměstnání přichází nutnost dalších úprav naší osobnosti na verzi 3.0. Jak přijít na to, jak si obsah dalších verzi v životě konečně začít řídit sám?
Klíčem k tomuto poznání je dovednost umět zacházet s vlastní individualitou a vlastním egem. Na našem kurzu osobnostní typologie s využitím masek vám pomocí typologických masek zprostředkujeme prožitek vlastní jedinečnosti, osobních zkušeností, pocitů a postojů. naučíte se vědomě zacházet s vlastní identitou. dosáhnete sebeurčení a sebevymezení.
Část šestá: Před čím nás chrání nasazená maska?
Hokejový brankář, svářeč, indiánský šaman, chemik, pyrotechnik, lakýrník – tito všichni se chrání maskami. Před čím se chrání? Aby nedostali ránu pukem (brankář), aby se nenechali oslepit (svářeč), aby neodkrývali svoji duši (šaman), aby neonemocněli nebo se neotrávili. I my se potřebujeme často chránit před nebezpečnými důsledky prostředí, v němž se pohybujeme. Maska je pro nás nástrojem dosažení souznění s okolím, aniž bychom ostatním odkrývali své slabiny – maskou si je chráníme. Jak vypadají naše typické masky, které nosíme?
Základní ochranné masky se jmenují larvální - od slova larva, jak jste jistě poznali. Larvální výrazy nasazujeme ve chvíli, kdy si paradoxně masku nasadit nechceme, ale ani nechceme ukázat svoji pravou tvář – jedná se o (pouhou) masku na (skutečné) tváři – jsme bez emocí a emoce se teprve “líhne z larvy”.
Masky na obrázcích jsou tzv. typologické (archetypální) a vyjadřují vnitřní osobnost člověka. Masky jsou barevné (podle naší metody barevné osobnostní typologie). Obsahují typické rysy a výrazy pro čyři základní typy osobnosti – my všichni jsme mix těchto typů, a typů lidí je tak nekonečně mnoho. Nicméně dá se naučit v tom docela dobře vyznat a pokud chcete poznat své nejčastěji nošené masky a pochopit masky lidí ve vašem okolí, pak přijďte na náš kurz osobnostní typologie s využitím masek.
Další masky již ochranné nejsou a často je používáme vědomě v situacích, kdy chceme něco prosadit, někoho přesvědčit, někoho svést či získat na svou stranu. Jsou to masky:
ambivalentní - ukazujeme ostatním jiné emoce než cítíme (radost, i když radost nemáme, pozornost, i když se nudíme, zaneprázdněnost, i když máme času dost a mnoho dalších témat)
výrazové - něco okolí dokazujeme (účast, soustrast, souznění, pozornost, vřelost atd. atd.)
O nich už ale v některé z dalších části našeho “maskovaného seriálu”