To, že mlčím, neznamená, že nemám co říct!

Vector extraversion-introversion infographics in flat styleMlčení nutně neznamená, že souhlasím, nebo nemám relevantní argumenty, ale ani to, že ignoruji.

Abychom mohli v životě fungovat, potřebujeme psychickou energii, ze které čerpáme podněty pro naše rozhodnutí. A naši energii dobíjíme z vnějšího prostředí, nebo z našeho vnitřního klidu. Tedy na základě extravertního či introvertního chování. A jak to s extraverty a introverty je?

Jak praví známá poučka: Pokud jste se něco nedověděl od extraverta, neposlouchal jste. Pokud něco nevíte o introvertovi, nezeptal jste se ho.

Základní omyl

Převládá názor, že extraverti jsou společenští, otevření a přátelští a introverti stydliví, tišší a nevýrazní, tím pádem horší než extraverti. Avšak neprávem. Proč by měl být někdo lepší jen proto, že víc mluví? Průbojnost a výmluvnost nutně neznamená dobrý nápad. A velice často se stává, že introverta osočíme z toho, že ho daná věc nezajímá, nemá k tomu co říct, nebo nás dokonce ignoruje. Na introverty se musí jinak. Pokud čekáte, že introvert zareaguje okamžitě na vaši výzvu, máte smůlu. Introvert potřebuje čas si vše srovnat v hlavě, promyslet a až nakonec sdělit tu nejlepší myšlenku nebo nápad. Jejich výhodou je promyšlená akce, hluboká analýza a rozvaha. Extraverti těží ze své pohotovosti, výmluvnosti a sklonem k akci.

Introverti zkoumají, extraverti jednají

Introverti více naslouchají, extraverti více mluví. Introverti řeší vše do hloubky. Jsou to dobří stratégové, pracují přesněji a výborně plánují. Extraverti jsou především aktivní. Umí velice rychle reagovat, jednat s ostatními a využít svou vřelost a dominanci v sebeprezentaci. Jsou odolní. Extravert je charakteristický svým otevřeným postojem. Introvert dává přednost emocionální zdrženlivosti a prostoru si vše dobře promyslet. Extraverti se zaměřují na vnější svět, odkud získávají své podněty. Introverti dávají přednost svému vnitřnímu klidu.

Pokud si dvě osoby navzájem neuvědomují své odlišnosti výše popsané, mohou se vzájemně vyčerpávat.

Příklad:

Marek a Klára spolu pracují. Klára říká, že na schůzkách ke strategii společnosti neřekne Marek kloudnou větu nebo mlčí a nechá ostatní skákat mu do řeči. Marek se zlobí na Kláru, že mu neustále telefonuje a on nemá klid na práci. „Proč to nepošle e-mailem“, zní nejčastější komentář Marka. „Proč mi proboha nezavolá, já ty e-maily nemám čas číst“, naříká Klára.

Marek lamentuje nad efektivitou častých schůzek s vedením, kde se podle něj nic nevyřeší a jsou jen ztrátou času. Kláru neuvěřitelně vyčerpává dolovat z Marka závěry a návrhy.

O Markovi kolegové říkají, že působí arogantně a nechce s nimi přátelsky klábosit ve výtahu či na chodbě firmy, ve které pracují. Kláru kolegové vnímají jako velmi příjemného člověka, který jim věnuje pozornost a s kým mohou probrat vše zajímavé, co se ten den ve firmě událo.

Ovšem Klára se ztrácí ve chvíli, kdy je potřeba sednout nad konkrétní problém a s chladnou hlavou ho rychle vyřešit. Marek v tu chvíli exceluje – jeho řešení jsou jasná, logická, promyšlená a efektivní. Než si Klára dokáže nahlas zrekapitulovat veškeré procesy, které jí běží v hlavě, Marek už má vše nakresleno a popsáno na papíře.

Klára je teamleader, vůdce týmu, slovně motivuje, je neustále na telefonu pro případ potřeby. Je velmi ceněná manažerka, která umí řídit lidi. Marek je nesmírně výkonný a spolehlivý analytik, který pracuje v klidu, sám a nejraději má vše nakresleno na papíře nebo na tabuli. Jeho kreativita je klíčovou pro fungování firmy.

Klára je extravert a Marek introvert. Nejsou schopni pochopit jeden druhého a respektovat jeho přístup, protože si neuvědomují právě odlišnosti ve svých osobnostních preferencích.

Oba jsou tahouni! Aby mohli spolupracovat, musí poznat sami sebe a následně i svého komunikačního partnera. Pak se efektivita jejich spolupráce ještě o 50% zvýší! Sama jsem tento efekt mohla vyhodnotit díky zpětné vazbě, kterou jsem od svých klientů ve firmách s odstupem času dostala.

Je dobré se zamyslet:

Introverti jsou někdy až příliš hodní. Neriskují tolik, protože se více bojí nových a nečekaných věcí. Extraverti mají tendenci k nadměrné sebedůvěře, nepodložené schopnostmi.

Introverze a extraverze je dědičná, ale do určité míry ji můžeme přetvářet. Introverti mohou občas více zariskovat a nebát se komunikace s druhými. Extraverti mají prostor v tom být občas opatrnější a více lidem naslouchat.

Naše společnost je celkově spíš extravertní. Je zaměřena na dynamiku, otevřenost, silnou komunikaci a sociální vztahy, ve kterých dáváme najevo své pocity. Už výchova v našich institucích je nastavena tak, že otevřená spolupráce vede k větší produktivitě a kreativitě. To nahrává extravertům. Introverti ovšem potřebují naopak samotu, aby měli na svoji práci klid. Extravertům pomáhá pořádné nabuzení a akce, introvertům dostatečný klid.

Považujete se za extraverta a introverti vám připadají jako z jiné planety? Nebo naopak nechápete, proč introverti z konfliktu utečou?

Při hodnocení toho, zda máte před sebou extraverta nebo introverta, si dejte pozor na situaci, ve které dotyčného pozorujete. I silný extravert se může za dané situace chovat velmi introvertně. Ať už vlivem špatné nálady, nebo hloubavým přemýšlením o určité věci, pro něj nepohodlným prostředím atd. A naopak, silný introvert se může chovat v určité chvíli jako silný extravert (např. ve velice známém prostředí, v okruhu blízkých atd.). A všichni jsme kombinací obou polarit.

A na závěr chci všechny introverty a extraverty upozornit, že za svůj typ osobnosti se nelze schovávat! Pokud jste introvert, není správné říci svému šéfovi, že to školení pro nové kolegy nepovedete, protože jste introvert a naopak, jako extravert nemůžete říct, že tu tabulku s finančními výkazy nemůžete vypracovat, protože jste extravert a potřebujete pracovat s lidmi.

Respektujme tedy vzájemné preference a nesnažme se druhé předělat. Zkusme využívat i svou slabší polaritu a tím si zpříjemnit a zjednodušit fungování ve světě a komunikaci s ostatními :)

A co vy, kam byste se zařadili? :)

kouč Mgr. Hana Urbanová, Fullcoaching.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>