Proč se zabývat osobnostní typologií, v čem je její přínos?

„Nejcennější je ta pravda, kterou jsme sami objevili“ /George Bernard Shaw/

OLYMPUS DIGITAL CAMERAProč se zabývat osobnostní typologií? V čem je její přínos?

Každý z nás je jedinečná a unikátní osobnost. Máme preferované a nepreferované psychické vlastnosti, ať už vrozené nebo získané, na základě kterých působíme na své okolí, přijímáme a zpracováváme informace, rozhodujeme se, plánujeme a prožíváme. Rozdíly v preferencích mezi lidmi často způsobují konflikty, nedorozumění, informační šumy, pocit vyčerpání a nepochopení. Poznání vlastního osobnostního typu a poznání sama sebe a svých odlišností od ostatních nám značně usnadní naše fungování na pracovišti, v rodině, ve vztazích a dalších klíčových oblastech našeho života.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJakou roli hrají typologické/koučovací masky, které v našem kurzu využíváme?

Už jste slyšeli, že život je jedno velké divadlo a my jsem jen jeho herci, vžíváme se do rolí a procházíme dveřmi? Uvědomění si způsobu, kterým myslíte, umocňujeme praktickým a unikátním zážitkem, který vám zprostředkujeme pomocí našich typologických masek. Pod maskou jednoduše dosáhnete pocitu polarity osobnosti a snáze pochopíte rozdíly v myšlení různých osobností. Díky uvědomění formou vašeho vlastního prožitku získáte cenné informace o opačných pólech své osobnosti, či osobnosti druhých.

Změna, která se u Vás pod maskou bude odehrávat, je zaměřená na kvalitní a efektivní změnu „já“. Není čeho se bát. Změna vašeho „já“ bude pouze dočasná (na zkoušku) a navíc celá proběhne pod dohledem zkušeného lektora. Maska vám odkryje buď vaše pravé „já“ (například odhalením toho, co není pravé já), anebo vám prostě dá příležitost vyjádřit to, co vašim skutečným já není. Což vám dá svobodu ve vyjádření svých opravdových emocí. To si v běžném civilním životě nemůžete dovolit, proto je práce s maskou z pohledu psychohygieny skvělý prostředek k vyčištění mysli od negativních vlivů našeho stylu života. Navíc si ve spojení s osobnostní typologii uvědomíte, v jakých situacích se cítíte dobře, a co vám dobíjí energii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJak kurz, který na toto téma organizujeme, probíhá a co je jeho obsahem?

Kurz osobnostní typologie s využitím masky postaven na aktivitách, při kterých si získané znalosti ihned ověříte, uvědomíte a prohloubíte v praktické modelové situaci. Teoretické kapitoly jsou pojaty odlehčenou, zábavnou a lehce pochopitelnou formou. Klademe důraz na podněcování diskuze účastníků s odborným vedením lektora. Velká část kurzu je také věnována tréninku s typologickou maskou, kde si formou her a témat, které si sami určíte dle individuálních potřeb každého účastníka, prožijete vámi určenou situaci. Trénink s maskou stavíme tedy na skutečném prožitku, který jde ještě více do hloubky, než praktické cvičení. Jde tedy o skutečný prožitek situace s použitím získaných znalostí z oblasti analytické psychologie, konkrétně osobnostní typologie.

Metodika:
• ukázky a nácvik
• sebereflexe
• sebezkušenostní techniky
• teoretické vstupy
• interaktivní diskuse
• zpětná vazba

OLYMPUS DIGITAL CAMERAProč mám poznat sám sebe? K čemu mi to bude?

Po absolvování kurzu rozpoznáte své vlastní silné stránky a možnosti jejich využití v oboru vaší činnosti. Zároveň dokážete identifikovat oblasti pro váš další rozvoj. Získáte sebedůvěru a inspiraci. Pochopíte chování lidí kolem sebe a uvědomíte si, jak odlišností mezi lidmi využít. Poznáte, že když je jiný člověk odlišný, neznamená to, že jeden z nás je lepší nebo horší.

Čeho dosáhnete?
- pochopíte, co a proč vám v životě nefunguje a jak to změnit
- naučíte se předcházet a efektivně řešit konflikty tak, abyste se jich nebáli a nemuseli se jim vyhýbat
- naučíte se vyjednat si to, co chcete
- pochopíte chování druhých, naučíte se řeči jejich myšlenek
- naučíte se využívat vaše preference, používat ty silné a posílit ty méně preferované
- naučíte se rozeznávat a efektivně používat masky, které v životě používáte

Reference účastníků kurzu
Tak s maskami na rozvojových seminářích jsem se ještě nesetkal. Dostali jste mě! Jak svým přístupem, schopnostmi i tím, co jsem si z kurzu odnesl. Očekával jsem to, že se pobavím jako v divadle při představení, ale to, že si odnesu pro mě zásadní poznání o sobě a zjištění, proč mi nefungují v životě vztahy, to jsem opravdu nečekal. Máte můj obdiv a moc vám fandím, aby se vám podařilo vaši práci co nejvíce rozšířit a dostat do povědomí. 
Karel, regionální obchodní zástupce

Masky jsme využívali při teambuildingových hrách jako rekvizity. A osobně jsem je zažil i v terapii. Absolutně je pro mě nové jejich využití společně s osobnostní typologií. Mám hodně o čem přemýšlet a dokonce jsem již začal některé věci uvádět do praxe. Vidím, co všechno jsem opomíjel a o co se ochuzoval. V tomto případě se mi na doporučení kolegy vyplatilo být otevřený. Podle mě masky neřeší jen poznání sama sebe. V čem vidím ten největší přínos je, že napomáhají  orientovat se ve svém okolí a díky tomuto pochopení jsou dobrou prevencí před vyhořením. Inovaci zdar a vám hodně úspěchů. 
Petr, team lídr

Na kurzu byla úžasná atmosféra. Člověk se dovídá spoustu nových věcí o sobě a komunikaci obecně a ještě si to užije. Tak inspirativní chvíle jsem dlouho nezažila, a to pracuji jako umělec. A vaše masky se mi moc líbí, opravdu umělecké díloJ 
Monika

Naučil jsem se, jak do hloubky řešit efektivně to, co mi dříve zabralo hodně času. A naučil jsem se většího pochopení a tolerance vůči ostatním. Co mě zaujalo nejvíc, byl rozbor jednotlivých aspektů osobnostních typů a to, jak je využít v praxi.
Marek, podnikatel

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>