Myšlenková mapa v praxi

Institutu pro osobní rozvoj využíváme i myšlenkové mapy. Sama jsem vždy překvapená tím, jaké souvislosti vyjdou při práci s nimi najevo. Jak si takovou myšlenkovou mapu, jejíž princip je velice jednoduchý, udělat, si ukážeme níže.

 

Co je myšlenková mapa

Myšlenkové mapy fungují na principu propojení pravé a levé mozkové hemisféry. Levá hemisféra uvažuje logicky, dominuje zde řízení a plánování. Využíváme ji většinou ve stavu vědomí jako hlavní část. Pravá hemisféra představuje tvůrčí část mozku, kde se tvoří naše sny a emoce.

Ke komplexnímu řešení problému je potřeba využít hemisféry pravé, abychom probudili náš tvůrčí potenciál a spojili ho se znalostí exaktních dat a přišli tak na nové a originální řešení.

Myšlenková mapa umožňuje propojení levé a pravé hemisféry kombinací slovní a obrazové části. Graficky znázorňuje klíčová slova doplněná obrázky vyznačující vzájemné vztahy a souvislosti. Může být využívána například k plánování, učení, nebo řešení problémů.

V jejím středu jsou zaznamenána hlavní témata, z nichž vybíhají větve, které se dále člení na větve nižší kategorie. Pomocí čar a šipek lze naznačit vzájemné vztahy mezi jednotlivými myšlenkami. Při tvorbě myšlenkové mapy se využívají také různé symboly, barvy, značky, obrázky, atd., které pomáhají ujasnit si důležitost a prioritu jednotlivých myšlenek.

Co váš ve škole bavilo víc -učit se za pomocí textu, nebo obrázku? Namísto lineárního výkladu si představte obrázkový příběh, kde na první pohled vidíte namísto textu to, co s čím souvisí. Ze šprtání dat se stane vaše učení napínavým průzkumem tématu. To je myšlenková mapa.

Uplatnění nacházejí myšlenkové mapy nejen při učení nebo postupu výroby, ale také ve vrcholném managementu nadnárodních firem. Ti, kdo myšlenkové mapy používají, odhalili jejich potenciál a přidanou hodnotu. Myšlenkové mapy totiž podporují kreativitu, komplexní plánování, efektivní zapamatování si a rozhodování.

 

Výhody a nevýhody myšlenkových map

Mezi hlavní výhody myšlenkových map patří především to, že si díky nim více zapamatujeme a lépe se učíme. Zachycují podrobnosti jako celek a umožní tak mozku vnímat danou problematiku komplexně. Šetří čas.  Jsou snadno pochopitelné pro kohokoli a jejich tvoření nevyžaduje velkou psychickou námahu. Můžete se k ní vrátit a je to jakási vaše mapka, ne lineární popis vašeho tématu. Navíc jsou zábavné J Jejich nevýhodou je to, že nejsou dostatečně rozšířeny mezi lidmi – většina lidí jim nerozumí a ani nechce.

 

Návod na vytvoření myšlenkové mapy

K vytvoření myšlenkové mapy potřebujeme prakticky jen tužku a papír. Použít je možné specializované počítačové programy nebo online aplikace. Vřele doporučuji J

První krok– doprostřed papíru zakreslíme klíčovou myšlenku/objekt, tj. téma celé myšlenkové mapy.

PŘÍKLAD: Pro ilustraci si vytvoříme fiktivní myšlenkovou mapu na téma „bydlení“, u kterého si potřebujeme ujasnit všechny důležité věci.

bydlení (2)

Jako další krok zaznamenáváme další důležité oblasti, které se našeho projektu či tématu týkají. Ty zakreslíme v okolí hlavní myšlenky, v našem případě bydlení, a spojíme je s ní čárou.

PŘÍKLAD: Bydlení má několik částí. Chceme zachytit všechny její důležité body, v okolí hlavní myšlenky tak napíšeme:

bydlení_resize_2

Následujícím krokem je dělení těchto bodů na další podbody až do té doby, dokud nebudeme mít náš projekt kompletní.

PŘÍKLAD: Např. bod hypotéka obsahuje tří podbody, které můžeme dále rozšiřovat. Tak stejně pokračujeme u bodů dalších. Jednotlivé body či podbody můžeme různě propojovat nebo značit.  Je důležité vše přehledně zaznamenat, abychom dostali celkový obraz našeho tématu.

bydlení_resize_1

Máme hotovo J. Všechny důležité věci jsou zaznamenané a máme v tom přehled. Dále můžeme užít barev a zaznačit si to, do čeho je potřeba se nejprve pustit, nebo případně ještě doplnit, s čím začít a kdy.

Shrnutí: Do středu mapy zakreslíme klíčovou myšlenku/objekt – centrum naší pozornosti a jádro myšlenkové mapy. Ke klíčové myšlence připojujeme hlavní témata, která s ní přímo souvisí. Z nich pokračujeme dále vzdálenějšími tématy/myšlenkami. Každá větev má své klíčové slovo, popřípadě symbol/značku.

Nezbývá než vám popřát hodně zábavy a užitku s myšlenkovými mapami J V případě jakékoholiv dotazu, podnětu či přání k prohloubení tohoto tématu nás neváhejte kontaktovat.

 kouč Mgr. Hana Urbanová, Fullcoaching.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>