Jak v týmu rozpoznat přirozeného lídra do manažerské pozice?

Virtual-Team-Leader-FeaturedMnozí z vás již stáli před rozhodnutím, koho pasovat do role vedoucího týmu či manažera oddělení. Zpravidla je to velmi těžké rozhodování. Vždy máme kandidáty, kteří se doslova  na vedoucí pozici třesou, ale i kandidáty, které bychom na ni rádi viděli, ale oni zdvořile odmítají. Jistě si vybavíte ten pocit, kdy ve vás hlodá červíček pochybnosti a vy si vůbec nejste jisti, jestli vámi vybraný kandidát bude do vedoucí role ten pravý.

Špatná zpráva je, že na sto procent to nemáte šanci zjistit nikdy. Dobrá zpráva je, že se můžete naučit rozpoznat určitě osobnostní rysy a psychické znaky, které vám dají poměrně přesnou škálu objektivních údajů, na základě kterých se můžete rozhodnout. Ano, někdy prostě víte, že „ten“ bude „ten“ pravý a máte silný pocit, že svěřený tým posune dál. Ale nechme stranou pocity a pojďme se zaměřit na měřitelná fakta.

Nadzvedněte ten balvan a sledujte, co je pod ním!

Velmi často je příčinou chybného výběru vedoucího pracovníka zkreslený pohled zaměstnavatele dovnitř týmu, kterému chceme najít toho nejlepšího leadera. Jaký by měl leader být? To přenechám individuálním preferencím každého z vás.

Synergie duše, srdce a mozku.

Duši týmu určuje míra a styl komunikace v oblasti řešení každodenních pracovních úkolů. Srdcem týmu je pak jeho vedoucí, mozkem jeho experti. Pojďme tedy zmapovat míru všech těchto složek v týmu, kde potřebujeme určit nového vedoucího.

Pro zjištění míry komunikace potřebujeme znát fakta. Ano, můžeme se řídit pocitem, jaký z týmu máme, nicméně tento způsob měření je často zdrojem zklamání. Vhodným nástrojem pro měření způsobu a kvality komunikace v týmu je například aplikace TEAMsCOM, se kterou v těchto případech pracuji.

Aplikace pokrývá prakticky všechny Google aplikace, tedy celou řadu komunikačních kanálů ve firmě. Po ukončení časově vymezeném úseku máte k dispozici výsledky měření komunikace ve vašem týmu ve formě přehledných tabulek, grafů a číselných výstupů. Tyto údaje poskytují pestrou škálu informací, které jsou vstupem do analýzy pracovních vztahů ve vašem týmu.

Není nutné se spoléhat na otevřenost lidí v týmu za pomoci zpětných vazeb, ani na pravidelné reporty „donašeče“, který vás zastaví na chodbě vždy, když někam spěcháte. Rozklíčujete tak objektivně spletité cesty mezilidské komunikace ve vašem týmu a nahlédnete pod zvednutý balvan. Jako zvědavé děti sledujete pestrý život pod zvednutým balvanem  – vše s objektivním nadhledem.

Koho pověřit vedením týmu, abych mohl balvan zase v klidu položit?

Tým bez lídra může být pro dočasného zástupce skutečně těžkým balvanem. Nyní, po ukončení měření a doporučení TEAMsCOM expertů mohu svého lídra konečně správně vybrat.

Experta?

V měřeních je vidět, že velmi často končí složitá komunikace skrz dvě a více úrovní u jedné osoby. Takovou roli kvalifikuje měření jako „Expert“. Expertní znalosti je vhodné podporovat horizontálně.

Expert ve vedoucí roli často stagnuje a vyhoří. Může za to nedostatek času na expertní práci, ve které je přece tak dobrý. Experta frustruje, když musí svému kolegovi říci, že se jeho novému návrhu nemůže věnovat, protože musí vyplnit druhý Forecast pro plánování nákladů. Experta nechte pod balvanem na svém místě, jinak narušíte citlivý ekosystém vašeho fungujícího týmu.

Kreativce?

Když měření ukazuje, že komunikační vlákna zpravidla vycházejí od určité osoby, jedná se zpravidla o kreativce, který přináší do týmu impulzy zvenčí a chce společně s týmem hledat řešení nebo navrhovat inovace.

Tato vlákna by ve zdravém týmu měla vést především k expertům a leaderům. Ti totiž rozhodují o tom, zda daná cesta pod naším balvanem povede ke stanovenému cíli, nebo zanikne v neúspěch. Kreativec potřebuje leadera, ovšem  leaderem sám být zpravidla nedokáže. Brání mu v tom přílišná horlivost v prezentaci svých myšlenek, které často nejsou ukotveny v realitě a je zde v případě jeho vedoucí role riziko nepochopení ze strany vyššího vedení firmy. Na své členy týmu pak kreativec ve vedoucí roli působí nezodpovědně, což je často příčinou vnitřních konfliktů.

Harmonizátora?

Objevit měřením harmonizátora za pomoci statistických dat  je velmi těžké z toho důvodu, že preferuje komunikaci osobní formou, takže z technického měření nám jeho role uniká. Míra empatie je zatím veličina, kterou aplikace měřit nedokáže, a proto je potřeba ji podpořit osobními dotazníky/společným workshopem sledovaných členů týmu.

U harmonizátora lze zaznamenat, že komunikační cesty se u něj sbíhají. Harmonizátor rozplétá tenké předivo komplikovaných vztahů v týmu. Konfliktní komunikace u něj zpravidla končí ještě dříve, než dojde k jejímu vyhrocení a eskalaci. Harmonizátor tak může skrze komunikaci tým ovládat.

Objevili jsme tedy lídra týmu? Ano, harmonizátor je kvalitním lídrem. Na nás je, zda jsme ochotni akceptovat riziko toho, že tento nesmírně důležitý článek v týmu obětujeme a pasujeme ho do vedoucí pozice. Pokud to uděláme, musíme pro tuto roli najít do týmu zástupce. Tým bez harmonizátora se totiž často utápí v komunikační krizi, a to má negativní vliv na jeho výkon.

Role harmonizátora je často automaticky přisuzována ženám, nicméně stejně dobří jsou v ní i muži. Harmonizátor je k nalezení v téměř stejném poměru jak u žen, tak i u mužů.

Dominanta?

Dominanta z výsledku měření aplikací TEAMsCOM rozpoznáte tak, že komunikace směrem od něj zpravidla vychází ve stejné míře jako se vrací. Kolega dominanta od něj komunikaci přijímá a stejně tak v důsledku respektu a přirozené autority, kterou dominant vyzařuje, mu komunikaci vrací.

Mnozí z vás teď jistě cítí, že pokud najdeme v týmu dominanta, je to správná volba pro jeho jmenování do vedení týmu. Světovým trendem v oblasti managementu je pověřit vedením týmu právě člověka s přirozenou autoritou, respektem a odhodláním posunout práci celého týmu dál. Často je svými podřízenými charakterizován jako tvrdý, ale férový.

Lze tedy dominanta do role přirozeného leadera doporučit? Ano, ovšem v případě, že náš tým není složený především z kreativců. Ti pod vedením dominanta svádí souboj se svým egem (oba typy – kreativec i dominant –  jsou silně zaměření na sebe a své výsledky).

Ostatní typy (harmonizátoři a analytici) se přizpůsobí a jsou schopni fungovat s dominantem v přirozené synergii, která povede k dlouhodobým úspěchům vašeho týmu v jakékoliv oblasti.

Pokud jste již přirozeného leadera ve svém týmu našli, pak vám blahopřeji! Pokud ne, zkuste si váš tým změřit, výsledky vás mohou velmi překvapit.

 Ondřej Smidák, Fullcoaching.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>